Nasze zwierzęta

 

Na naszych łąkach szaleją dwa konie, które po zakończeniu kariery w rajdach długodystansowych pozostały u nas na dożywotniej emeryturze oraz dwie klacze, które pracowały u nas kilka lat w hipoterapii i teraz też zasłużyły na emeryturę.

    

EL-TAN

Wałach rasy wielkopolskiej. Urodził się w Łodzi 30.03.91. Jest synem Aury/wlkp i Elsinga/oo. Jego hodowcą jest pan Rafał Ciesielski i to w jego stajni wychowywał się i mieszkał do dziewiątego roku życia. Od urodzenia całe dnie spędzał na wybiegu i dzięki temu sposobowi chowania do dziś nigdy nie chorował. Naszą własnością jest od marca 2000 roku i od tego czasu mieszka w naszej stajni. Od wiosny 2001 roku wychowywał i przyuczał do sportu swojego młodszego kolegę Jaromila. Obaj brali udział w rajdach długodystansowych. EL-TAN startował po raz pierwszy w wieku 5 lat na zawodach w Strykowie koło Łodzi. Od młodości miał bardzo mocne nogi i wielkie serce do walki. Niestety ciężka kontuzja na Mistrzostwach Polski w roku 1998 praktycznie zakończyła jego obiecującą karierę. Po prawie dwóch latach i wyleczeniu zerwanych ścięgien za zgodą doktora Janusza Okońskiego powrócił jesienią 2000 roku do biegania rajdów. Od tego czasu regularnie startował traktując sport jako formę rehabilitacji. Pomimo ciężkiej kontuzji udało mu się „przejść” w rajdach więcej kilometrów niż niejednemu zdrowemu koniowi. Do tej pory startował 26 razy w trakcie 7 sezonów (rok 1999 był dla niego stracony z powodu kontuzji). Ukończył 20 rajdów a „w nogach” ma 1660 km w rajdach ukończonych oraz ponad 2000 km w rajdach w ogóle.

EL-TAN to koń o silnym charakterze, który zawsze chce wygrywać. W roku 1996, gdy go poznaliśmy był jeszcze ogierem i niewiele osób mogło sobie z nim poradzić. Mojemu bratu się udało i to właśnie EL-TANOWI zawdzięcza swoje pierwsze kroki w rajdach długodystansowych. Cały sezon 1996 startowali razem i od tego czasu było wiadomo, że kiedyś będzie nasz. Po kilku latach marzenie się spełniło, teraz jest naszą własnością. Niestety w związku z wykrytą u EL-TANA na początku 2004 roku chorobą COPD (niewydolność oddechowa na tle alergicznym) nie będzie on mógł już startować. Jednak ma u nas zapewnione dożywocie. EL-TAN poszedł do lepszego świata w maju 2023 r.

 

 

EL-TAN wlkp.

 

Elsing oo

Aura wlkp.

El Paso

Elsinoe

Dyktat

Tara

 

 

    

JAROMIL

Wałach angloarabski urodzony w Walewicach w 1995 r. Z nami jest od 2001 r. Startował w wielu zawodach w długodystansowych rajdach konnych na dystansach do 80 km. Aktualnie rozkoszuje się pobytem na rozległych łąkach.

 

 

JAROMIL małopolska

 

Galeon oo

Jagienka xxmłp.

Pertner

Garselle

Fordon

Jabłonka

 

Poza końmi mieszkają z nami inne czworonogi:

 

 

Laska

Kundelek owczarkopodobny został wzięty przez nas ze schroniska w Nysie jesienią 2007 r. jako roczny pies. Była po ciężkim wypadku, ale dzięki staraniom doktora Cicheckiego z Łodzi udało się poskładać pogruchotany staw w przedniej łapie. Po wielomiesięcznej rehabilitacji sunia chodzi o wiele sprawniej. Imię pochodzi oczywiście od nazwy miejscowości, w której znajduje się nasz pensjonat. Laska od lipca 2021 r. biega po błękitnych łąkach:(

 

 

 

Aza

Owczarek niemiecki urodzony w 2006r. Przez dwa lata przebywała ze swoimi rodzicami w kojcu i początkowo po przyjściu do nas była przestraszona całą sytuacją, ale po kilku miesiącach poczuła się u nas pewnie. Jest to bardzo inteligentny i spokojny pies. Jest bardzo przywiązana do właścicieli i do… kotów. Aza odeszła do lepszego świata wiosną 2016 r.

 

Tofi

Kundelek urodzony w drugiej połowie 2009 r. Znaleźliśmy go w okolicach Mąkolna i Ożar w upalny lipcowy dzień w 2010 r. Był bardzo wychudzony, a przede wszystkim odwodniony. Obroża prawie wrosła mu się w szyję! Z Azą pokochał się od pierwszego wejrzenia. Szybko się u nas zaaklimatyzował i teraz dzielnie broni swojego podwórka! Tofi dołączył do Azy w grudniu 2016 r.

Maks

Kundelek urodzony w 2014 r. Uratowany z łańcucha w 2016 r. trafił do nas. Mieszkał z nami przez kolejne 7 lat, ale odszedł po prawie trzyletniej walce z chorobą neurologiczną.

Roki

Owczark niemiecki długowłosy uratowany przez TOZ w Ząbkowicach Śląskich w 2018 r. Cierpiał niestety na spondylozę, co zmniejszało jego szanse na adopcje, więc trafił do nas. Spędził z nami swoje ostatnie 3 lata życia.

 

Kluska

Kundelek urodzony 21.01.2016. w naszej wsi wraz z 9 rodzeństwa! Tata jest nieznany, a mama nazywa się Buba. Sunia jest bardzo przyjazna i pełna energii.

Lolek  i Rydz

Lolek urodzony latem 2007 r. w Kopalni Złota. Wypatrzony przez nas podczas zwiedzania kopalni na hałdzie węgla. Zadomowił się u nas bez problemu. W wieku ok. roku (zanim go wykastrowaliśmy) wybrał wolność i dopiero po kolejnych 2 latach go znaleźliśmy. W międzyczasie prawdopodobnie dorobił się potomstwa. Po śmierci Lolka w kwietniu 2021 r. przybłąkał się do nas identyczny kocurek z poważną raną łapy. Po jej wyleczeniu chłopak u nas został i nazwaliśmy go Rydz. Rydz miał wtedy dobre 10 lat i biorąc po uwagę podobieństwo do lolka, podejrzewamy, że jest jego synem:)

 

Lucek

Urodzony 04.08.2011. w Laskach. Pierwszą zimę spędził w domu, a teraz żyje wolno i odwiedza nas codziennie. Ulubieniec naszych najmłodszych gości. W sierpniu 2023 r. Lucek pobiegł na niebieskie łąki:(

 

Kremuś

W 2012 r. zaczął się kręcić w okolicy naszej wiaty grillowej. Najchętniej podczas odbywających się tam imprez. Goście go dokarmiali i tak został u nas na stałe.

 

Harry

Chłopak urodzony jesienią 2022 r. Trafił do nas pod opiekę w wieku ok. roku i po nieudanych 2 próbach adopcji postanowił zostać u nas na stałe.